Jeden z nejvzácnějších olejů, který zároveň patří mezi ty nejbohatší zdroje mastných kyselin. Celý popis
„Olej třetího tisíciletí” má žluto-zlatou barvu a jemně oříškovou chuť s hořkými podtóny. Kouzlit s ním můžete výhradně ve studené kuchyni. Vyroben s láskou a péčí v našem výrobním závodě v Ostravě
Benefity lněného semínka a produktů z něj jsou známé už více jak 7000 let. Samotný latinský název „Linum usitatissimum“ vypovídá o všestrannosti a užitečnosti této olejniny, z jejichž semínek se lněný olej získává.
Známý Hippokrates, který je považován za otce medicíny, nedal na tento tekutý zázrak dopustit. Ve svých lékařských spisech Corpus Hippocraticum podrobně sepsal veškeré blahodárné účinky lněného oleje. V jednotlivých spisech jsou tak dohledatelné cenné informace a doporučení vztahující se jak k vnějšímu, tak vnitřnímu užití.
Dokonce ani výlisky, neboli odpadní produkt vznikající při lisování oleje, nepřišly nazmar. Díky své vysoké nutriční hodnotě se přidávaly do krmiva pro tehdejší dobytek.
Len setý je poměrně známou a široce rozšířenou olejninou. Ve volné přírodě ho jen tak nepřehlédnete. Dorůstá totiž do výšky skoro jednoho metru a kvete nádhernými blankytně-modrými květy s jemně bílým nádechem.
Plodem lnu setého je rozpadavá, nebo uzavřená tobolka. Uvnitř tobolky jsou tmavohnědá zrníčka oválného tvaru, ze kterých se lisuje výsledný olej. Na litr kvalitního oleje se spotřebuje až 7 kg lněných semínek. Proto se lněný olej řadí do skupiny těch nejvzácnějších olejů.
Semínka, ze kterých lněný olej lisujeme, pochází z Indie.
Lněný olej se považuje za jeden z nejbohatších zdrojů esenciálních mastných kyselin. Vysloužil si tím i označení „olej třetího tisíciletí“. Výjimečnost tohoto žluto-zlatého oleje spočívá především ve vysokém obsahu omega-3 mastné kyseliny α-linolenové, která je zastoupena až z 55 %. Omega-6 mastná kyselina linolová tvoří 13 %. Tyto kyseliny tvoří nepostradatelnou součást vyváženého jídelníčku a přispívají tak k dosažení ideálního poměru přijatých esenciálních mastných kyselin.
Esenciální mastné kyseliny si tělo nedokáže vytvořit samo, proto je musíme přijímat ve stravě. Spolu s dalšími, v oleji obsaženými biologicky aktivními látkami, představuje tento RAW za studena lisovaný olej doslova živinami nabitou potravinu.
Vysoký obsah esenciálních mastných kyselin sice stojí za výjimečnými nutričními vlastnostmi lněného oleje, avšak jejich značnou nevýhodou je, že snadno podléhají zkáze. Neprodleně po obdržení jej proto uskladněte do lednice a spotřebujte nejpozději do 3 měsíců. Po celou dobu skladování lněný olej taktéž ponechejte v originální lahvi z tmavého skla.
Kazící procesy doprovázející vznik vysoce hořké chuti jsou zcela přirozenou vlastností lněného oleje. Avšak správným skladováním lze nástup těchto procesů maximálně oddálit.
Čerstvě lisovaný lněný olej je typický svou jemně oříškovou chutí s doznívajícími hořkými podtóny. Využívá se výhradně ve studené kuchyni, protože jeho tělu prospěšné látky jsou citlivé na vysoké teploty. Výborný je v kombinaci se studenými zeleninovými a luštěninovými saláty. Doporučujeme jím pokapat křupavý chléb nebo jiné oblíbené pečivo. Lžíci lněného oleje můžete vmíchat také do jogurtu a tvarohu.
Český botanický název: Len setý Anglický název: Linseed oil Latinský název: Linum Usitatissimum Seed Oil Vyrobeno: Česká republika
[1] MEMON, M Ashraf et al., 2016. Trachyspermum Ammi and Linum Usitatissimum are medicinal herbs used as hypolipidemic agents which protect against coronary artery disease. Medeniyet Medical Journal. 31(4), 282-286.
[2] GUI, Bo et al., 2012. Identification and Quantification of Cyclolinopeptides in Five Flaxseed Cultivars. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 60(35), 8571-8579.
[3] DE SOUZA FRANCO, Eryvelton et al., 2012. Effect of a Semisolid Formulation of Linum usitatissimum L. (Linseed) Oil on the Repair of Skin Wounds. Research Article. 1-7.
[4] OMAH, B. Dave, Edward O. KENASCHUK a Giuseppe MAZZA, 1997. Tocopherols in Flaxseed. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 45, 2076-2080.