BIO potravina, která by neměla chybět v žádné domácnosti. Pro svou vysokou stabilitu ji využijete ve studené i teplé kuchyni, a to jak u sladkých, tak i slaných jídel. Celý popis
Z Ameriky do jižní Evropy a dále do celého světa
Slunečnice je celosvětově proslulá zemědělská plodina, která se pěstuje zejména pro její olejnatá semena. Z dochovaných písemností vyplývá, že se slunečnice pěstovaly už před 5000 lety domorodými Američany. Na počátku 16. století se díky španělskému průzkumníkovi Monardesemu semena těchto rostlin dostala do jižní Evropy. A odtud následně do celého světa.
Olej získávaný ze semen této rostliny se už mnoho let těší velké oblibě. Své široké využití si vysloužil zejména pro svou jemnou chuť a vysokou stabilitu. Na hodnotě mu bezesporu přidávají také přirozeně přítomné fytonutrienty a esenciální mastné kyseliny. Díky všem svým benefitům se slunečnice řadí do skupiny nejdůležitějších pěstovaných olejnin na světě.
Slunečnici pro svou velikost a barvu rozhodně nepřehlédnete
Slunečnice obecná je rostlinou, kterou pro její robustní vzrůst a zářivě žluté okvětní lístky rozhodně nepřehlédnete. Většinu času její květy míří vzhůru a otáčejí se za sluncem. Později, ve stádiu své plné zralosti, hlavy květů ztěžknou a skloní se k zemi. Takto zralá, ve středech květů soustředěná slunečnicová semena se zbavují slupek a lisují se na výsledný slunečnicový olej.
Žlutá barva a charakteristicky jemná chuť a vůně
Jednodruhový, BIO certifikovaný slunečnicový olej má světle až tmavě žlutou barvu a charakteristickou jemnou chuť a vůni. Díky šetrnému lisování za studena se ve výsledném oleji zachovává maximální množství vitamínů, minerálů a tělu prospěšných látek. Významný je také vysoký obsah známého antioxidantu – v tuku rozpustného vitamínu E.
Ve slunečnicovém oleji najdete převážně nenasycené mastné kyseliny, které tvoří až 92 % celkového složení.
Slunečnicový olej je základní potravinou vaší domácnosti. Můžete ho pro jeho vysokou stabilitu používat nejen ve studené, ale také v teplé kuchyni. Je vhodný na vaření, pečení i na smažení. Pro svou jemnou chuť a vůni se hodí jak do slaných, tak i sladkých jídel.
[zeme_puvodu]
PARK, Brian a John M. BURKE. Phylogeography and the Evolutionary History of Sunflower (Helianthus annuus L.): Wild Diversity and the Dynamics of Domestication. Genes. 2020, 11(1), 266.
A. WHITE, DANIEL, IAN D. FISK, SAKUNKHUN MAKKHUN a DAVID A. GRAY. In Vitro Assessment of the Bioaccessibility of Tocopherol and Fatty Acids from Sunflower Seed Oil Bodies. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2009, 57(13), 5720-5726.
MUHAMMAD ANJUM, Faqir, Muhammad NADEEM, Muhammad ISSA KHAN a Shahzad HUSSAIN. Nutritional and therapeutic potential of sunflower seeds: a review. British Food Journal. 2012, 114(4), 544-552.
BOCKISCH, Michael. Fats and Oils Handbook [online]. 1. AOCS, 1998 [cit. 2020-12-07]. Dostupné z: https://app.knovel.com/hotlink/pdf/id:kt0068MT52/fats-oils-handbook/economic-importance-sunflower