Sušené meruňky, zdravá svačinka plná vitamínů a minerálů, která zaručeně zažene chuť na sladké. [ https://res.cloudinary.com/dheoyhklr/image/upload/v1715863754/guinnessuv-rekord/joska-salek-kategorie-rekord.png .(Rekordman Josef Šálek doporučuje) ] Celý popis
Sušené meruňky, zdravá svačinka plná vitamínů a minerálů, která zaručeně zažene chuť na sladké. Navíc jsou překvapivě měkké a šťavnaté. Pro jejich lahodnou, jemně medovou chuť skvěle doplní snídaňové kaše, jogurty, pečené, nepečené i RAW dobroty. Výborné jsou i samotné.
Bez ohledu na původ jsou meruňky důvěrnou součástí mnoha kultur po celém světě. Již Staří Egypťané si z dužiny meruněk připravovali své tradiční nápoje. Naopak Angličtí osadníci nedali dopustit na zklidňující meruňkový olej. A jen díky průbojným Řekům si na nich můžeme pochutnat i u nás v Evropě. [1]
Divoká řeka střídá pustinu, tak lze popsat údolí Shidgar Valley, které je vstupní branou do vysokých hor na severu Pákistánu. Je to k až nevíře, ale i v této odlehlé oblasti žijí lidé. Jsou závislí pouze na tamějších zdrojích a i přes drsné životní podmínky se těší velkému zdraví a dlouhověkosti. Řídí se intuicí a k velkému překvapení jsou to také meruňky, které jsou jejich obživou. [2]
Plně zralé meruňky jsou po sklizni očištěny, vypeckovány a usušeny tím nejšetrnějším způsobem, na slunci. Po usušení jsou následně nakrájeny na praktické, menší kousky.
Jelikož jsou meruňky, samy o sobě, zdrojem přírodních cukrů, mají tendenci slepovat se dohromady. Slepování je zabráněno tenkou vrstvičkou rýžové mouky, kterou jsou posypány.
Naše meruňky nejsou sířené. Disponují tak přirozeně tmavou barvou a jemnější chutí. Nejsou ani doslazovány.
Meruňky, sušené ovoce plné vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek, pro které je spojováno s četnými příznivými účinky.
Do snídaňových kaší, jogurtů, pečených, nepečených i RAW dobrot
Jemně medová chuť sušených meruněk skvěle vynikne ve snídaňových kaších, jogurtech a v pečených, nepečených i RAW dobrotách. Výborné jsou i samotné.
[1] DROGOUDI, PAVLINA D., STAVROS VEMMOS, GEORGIOS PANTELIDIS a CHRYSOULA TZOUTZOUKOU. Physical Characters and Antioxidant, Sugar, and Mineral Nutrient Contents in Fruit from 29 Apricot (Prunus armeniaca L.) Cultivars and Hybrids. J. Agric. Food Chem. 2008, (56), 10754–10760.
[2] ABBAS, Zaheer, Shujaul Mulk KHAN, Jan ALAM, Sher Wali KHAN a Arshad Mehmood ABBASI. Medicinal plants used by inhabitants of the Shigar Valley, Baltistan region of Karakorum range-Pakistan. Journal of Ethnobiology and Ethnomedicine. 2017, 13(53), 1-15.